Vyúčtování za energie – zkontrolujte si ho sami
Publikováno: • Kategorie: Novinky • Štítky: elektroměr, měřidla, mimořádná fakturace, plynoměr, reklamace, Reklamace vyúčtování, samoodečet, vyúčtování za elektřinu, vyúčtování za plyn, zákaznická péče
Všem našim zákazníkům vždy doporučujeme zaznamenávat si stavy měřidla a zasílat je svému dodavateli jako kontrolní odečet. Díky kontrolním odečtům měřidel elektřiny můžete například předvídat konečnou cenu vašeho vyúčtování a zabránit tak nemilému překvapení v podobě vysokého nedoplatku na závěrečném vyúčtování. Dominantní dodavatel innogy nabízí svým zákazníkům kontrolní odečty pomocí aplikace a speciálního zařízení také. My vám chceme poradit, jak docílit podobného výsledku a to zcela zdarma, jen za pár minut vašeho času měsíčně.
Jste-li zákazníkem s odběrným místem elektřiny nebo plynu a nedostáváte od svého dodavatele měsíční vyúčtování energie, je vysoká pravděpodobnost, že nemáte měřidlo vybavené dálkovým přenosem údajů. Taková měřidla se odečítají zpravidla jednou ročně a odečet provádí pracovník distributora. Pokud nechcete být překvapeni velikostí vyúčtovací faktury, můžete průběžně kontrolovat naměřené hodnoty a z nich fakturu předvídat. U dodavatele si také můžete zažádat o tzv. mimořádnou fakturaci na základě samoodečtu. Dodavatel vám k datu a stavům, které zašlete, vystaví fakturu i mimo standardní periodu odečtů. Jak odečíst hodnoty z elektroměru a plynoměru se dozvíte v samostatných článcích.
Aplikace Domácí odečty jednoduše
Zaznamenejte vždy na konci měsíce hodnoty všech měřidel domácnosti do své mobilní aplikace a získáte tak k dispozici užitečný nástroj, díky kterému neztratíte přehled o spotřebovaných jednotkách.
Aplikace může zároveň sloužit např. jako důkazní materiál v případě chybného vyúčtování spotřebovaných služeb. Ke každému měření totiž lze přiřadit fotografii, která obsahuje informaci o datu vyfocení měřidla. (Zdroj: Anotace aplikace na Google PLAY)
Jak autor aplikace uvádí, jedná se o aplikaci k zaznamenávání stavů vašich měřidel. Výhodou aplikace je jednoduchý přehled, díky kterému jednoduše ověříte správné nastavení záloh nebo zobrazíte přehledně vývoj vaší spotřeby. Vyúčtování energie vás pak už nezaskočí.
Jednoduše přidáte sledovaná měřidla. Na kartě měřidel můžete přidat jak měřidla elektřiny a plynu, tak i různá podružná měřidla nebo vodoměry a plynoměry. Pro měřidlo můžete nastavit i dvou-tarifní typ měření.
Na obrázcích je přehledně znázorněn obsah obrazovek s jednotlivými měřidly. Pokud chcete zaznamenávat hodnoty pro vysoký i nízký tarif, zatrhněte volbu "Měřidlo s dvěma tarify". Pokud máte v plánu ukládat k naměřeným hodnotám i fotografie, můžete využít i volby "povolit dvě fotky".
Do aplikace můžete přidávat i ceny, za které komodity nakupujete. Díky přehledu cen tak můžete získat přesný obraz o tom jak bude vypadat vaše faktura. Ceny zadávejte vždy kompletní- včetně distribučních poplatků a daní. Jedině tak vám bude sedět vyúčtování do koruny. Jakou máte kompletní cenu za elektřinu nebo plyn zjistíte u svého dodavatele nebo v ceníku u vaší aktuální smlouvy. Pokud nevíte jakou cenu zapsat, poraďte se s námi na chatu.
V nastavení ceny plynu nezapomeňte nastavit koeficient převodu. O jednotkách při měření spotřebovaného plynu píšeme v tomto článku. Ve zkratce, je nutné zadávat odečty v jednotce měřidla (nejčastěji to bude m3), dodavatelé vám však účtují plyn za spotřebovanou MWh. Převod zajistíte jednoduchým zadáním koeficientu v nastavení ceny za plyn.
Ceny můžete zadávat s datem platnosti. To se hodí, protože cena za energie se mění, pokud vám tedy dodavatel oznámí změnu ceny, zadáte si ji s datem platnosti do aplikace a nejlépe v den platnosti odečtete stavy. Aplikace už sama přepočítá zbytek.
Zadat odečet měřidla můžete na kartě "základní přehled". Jednotlivé odečty zadávejte podle své libosti. V nastavení aplikace si můžete jednoduše nastavit i upozornění, na odečet tak nemusíte myslet.
Kromě přehledu naměřených hodnot si můžete jednoduše zobrazitstatistiku měření a vývoje nákladů na energie u vás doma. Volbu hledejte v záložce "Grafický souhrn".
Ve většině záložek můžete pracovat i s filtrováním zobrazených položek. Jednoduše si tak přepínáte mezi zobrazením jednotlivých hodnot a časových údajů. V grafickém přehledu jde také porovnávat zobrazené hodnoty s předešlým obdobím.
Závěrem
Pokud jste již někdy našli ve vyúčtování energie chybu, nebo pokud si vedete statistiku naměřených hodnot jakýmkoli jiným způsobe, je aplikace na zaznamenávání naměřených hodnot to nejlepší, jak své statistiky posunout. Evidence měřidel a naměřených hodnot vás může včas varovat před vysokou cenou a zabránit tak nemilým překvapením v podobě nedoplatků. Příjemným bonusem pak může být záloha fotografií a dat, kterou můžete také nastavit.
Zda budete využívat právě tuto aplikaci, nebo najdete jiné řešení, necháme na vás. Zaznamenávat hodnoty alespoň 4x ročně však doporučujeme všem!
Další příspěvky ze stejné kategorie
Jak se zorientovat ve fakturách za elektřinu nebo plyn?
Faktury za elektřinu nebo plyn mohou být na první pohled složité, ale s několika základními informacemi a vědomostmi se v nich můžete snadno zorientovat. Zde je několik klíčových bodů, na které se můžete zaměřit, abyste porozuměli své faktuře.
Jak správně vybrat dodavatele energií?
Při výběru dodavatele energií je důležité zvážit několik klíčových faktorů, aby jste si zajistili nejen výhodné ceny, ale také kvalitní služby a spolehlivost. Níže naleznete některé kroky a tipy, jak správně vybrat dodavatele energií.
Elektrifikace dálnic – šance pro čistou nákladní dopravu
Doba nabíjení v podstatě vylučuje elektromobily z dálkové nákladní dopravy. Řešením může být elektrifikace dálnic.
Jak ušetřit za vodu v koupelně i jinde
Naučte se, jak šetřit vodou. Pomůžete přírodě a potěší vás i pravidelné vyúčtování.
Podlahové topení – nohy v teple mají výhody i nevýhody
Ze všech způsobů vytápění je podlahové topení pocitově nejpříjemnější. Bude ale vhodné právě do vašeho domu?