Nové energetické štítky budou přehlednější
Publikováno: • Kategorie: Spotřebiče • Štítky: elektrospotřebiče, energetické štítky, úspora energie
Nové energetické štítky vstoupí v platnost 1. března 2021, u nových spotřebičů se s nimi ale můžete setkat už od začátku listopadu. Jejich cílem je zpřehlednit orientaci na trhu s elektrospotřebiči.
Energetické štítky představují pro běžného spotřebitele rychlou a transparentní informaci o energetické spotřebě konkrétního přístroje. Jenže poslední dobou transparentnost pokulhává.
Nové energetické štítky vstoupí v platnost 1. března 2021. U nových elektrospotřebičů se s nimi ale můžete setkat už od začátku listopadu. Až do konce února budou k novým produktům přikládány oba štítky souběžně, přičemž ten nový poznáte podle QR kódu umístěného v pravém horním rohu. Od března pak nové energetické štítky kompletně nahradí ty stávající, které neodpovídají potřebám aktuálního trhu.
Systém energetických štítků je platný v celé Evropské unii a jeho účelem je umožnit spotřebitelům lepší orientaci na trhu s elektrickými spotřebiči. Fungují také jako motivující faktor pro výrobce, jejichž konkurenceschopnost roste s energetickou efektivitou a úsporností jejich výrobků. V posledních letech však aktuální systém rychle zastarává a již tak docela neodpovídá skutečnému stavu na trhu.
Proč je změna potřebná?
Současně platné energetické štítky existují už pětadvacet let a čím dál hůře ilustrují realitu na trhu. Tím, jak se spotřebiče vyvíjely, stávaly se stále úspornějšími a efektivnějšími, začaly se hromadit v horních energetických třídách. Postupně bylo nutné přidávat A+, A++ a A+++, nejmodernější spotřebiče si brzo začnou žádat dokonce A++++. Nejspodnější kategorie přitom už nějakou dobu zejí prázdnotou, neboť přístroje s tak malou účinností by na dnešním trhu neobstály jako velmi zastaralé. Posunuté značení navíc nedává ilustraci skutečného stavu ani běžnému spotřebiteli. Pokud si pořídíte spotřebič označený A+, na první pohled to působí, že kupujete přístroj moderní a energeticky úsporný. Ve skutečnosti je dnes třída A+ ve srovnání s konkurencí pouhým lepším průměrem.
Zmatek nastává i při srovnání různých kategorií spotřebičů.Například pračky v energetické třídě A se už nesmějí prodávat, protože jsou zkrátka málo úsporné. Jenže u jiných druhů spotřebičů, třeba u vysavačů, svítidel nebo televizí, je A stále nejúspornější třídou. Bez hlubšího vhledu tak spotřebitel nemá šanci zhodnotit situaci a štítky jako rychlá a jednoduchá informace ztrácejí smysl.
Jakých spotřebičů se změna dotkne?
Aktualizované energetické štítky schválila Evropská komise pro šest skupin spotřebičů, určených zejména pro použití v domácnostech. Jedná se o:
- Myčky nádobí
- Pračky a kombinované pračky se sušičkou
- Chladničky, mrazničky a vinotéky
- Elektronické displeje (televizory, monitory a digitální informační displeje)
- Komerční chladicí zařízení používaná v prodejnách a prodejních automatech
- Světelné zdroje (nové štítky od září 2021)
U ostatních skupin elektrických spotřebičů, do nichž spadají třeba bubnové sušičky, trouby, kotle a klimatizace, se energetický štítek prozatím měnit nebude. Počítá se však s tím, že v nejbližších letech se změna dotkne i jich.
Podoba nových štítků
Nové energetické štítky budou nadále obsahovat škálu energetických tříd, zmizí z ní však všechny kategorie A s přidaným plusem. Stupnice se vrátí k jednoduššímu značení A – G.Kromě spotřeby elektřiny najdete na nových energetických štítcích (v závislosti na výrobku) také např. spotřebu vody na každý mycí nebo prací cyklus, skladovací kapacitu, hlučnosta další hodnoty.
Nově se na štítku objeví také QR kód, po jehož načtení budete moci nahlédnout do celoevropské databáze EPREL a snáze porovnávat jednotlivé výrobky.
Už nyní se výrobci, energetické společnosti i spotřebitelské organizace zaměřují na osvětu. Lidé si budou muset zvyknout, že například skupina B neznamená špatnou, ale naopak mimořádně dobrou energetickou účinnost. Předpokládá se totiž, že po uvedení nových štítků bude kategorie A nějakou dobu prázdná.„Při uvedení nových štítků nebude ze začátku na trhu žádný produkt v nejvyšší třídě A,” uvádí Vladimír Sochor, ředitel odboru energetické účinnosti a úspor ministerstva průmyslu a obchodu. “Ale nebude to znamenat, že by se zhoršila energetická účinnost výrobků. Dnešní nejúčinnější výrobky ze třídy A+++ budou sice nově zařazeny do nižší třídy (B až D), ale pouze aby byl umožněn další vývoj účinnějších výrobků a jejich inovace, které tak budou následně kategorizovány do třídy A.“
Další příspěvky ze stejné kategorie
Čistička vzduchu v zimě poslouží nejen alergikům
Čerstvější vzduch, příjemnější dýchání, v důsledku pak i lepší imunita a pevnější zdraví. To vše vám přinese čistička vzduchu.
Jak čistit myčku nádobí, aby sloužila déle
Myčka je nejpoužívanějším kuchyňským spotřebičem. Jak se o ni starat, aby vydržela bez poruchy co nejdéle?
Pomalý hrnec: 5 důvodů, proč ho mít v kuchyni
Pohodlí, skvělá chuť a jídlo plné živin, to všechno vaší rodině zajistí pomalý hrnec. Právě v zimě ho oceníte nejvíce.
IKEA Symfonisk – světlo a hudba v jednom
Hudba prospívá dobré náladě i mentálnímu zdraví, reproduktory však estetiku domova spíš nabourávají, než podporují. Lampička IKEA Symfonisk skloubila dohromady atraktivní vzhled a hned dvě funkce pro lepší atmosféru domova – světlo a zvuk
Spotřeba elektřiny podle typu televizoru
Koupě televizoru už dávno není o tom, dojít do obchodu a vybrat z těch největších za nejmenší cenu. Na trhu máme nepřeberné množství televizorů různých velikostí, tlouštěk, vykreslování, rozlišení včetně chytrých funkcí jako je třeba internet. Pojďme se podívat, jaké máme možnosti výběru a jaké jsou případné výhody a nevýhody různých typů.