Odvzdušněný radiátor topí lépe a levněji
Publikováno: • Kategorie: Domácnost, Rady a tipy • Štítky: topení, vytápění
Jen dobře udržovaná topná soustava funguje levně a spolehlivě. Víte, jak si doma odvzdušnit radiátory?
Topná sezóna vstupuje do své nejvrcholnější fáze a v následujících dvou měsících protopíme významnou část celkových nákladů na teplo. Ty je možné snížit, když budete o své radiátory pravidelně pečovat. Jen odvzdušněný radiátor totiž topí tak, jak má.
V radiátorech a rozvodech topení se neustále hromadí vzduch, který se do systému dostává při dopouštění vody. Vzduchové bubliny brání plynulému oběhu vody a usazují se v horních částech radiátoru. Jejich přítomnost poznáte podle toho, že je radiátor na některých místech vlažný nebo studený. Dalším příznakem problémů se zavzdušněním jsou zvuky, které se z topení ozývají – bubání a šplouchání.
Vzduchové bubliny v topném systému jsou nežádoucí hned ze dvou důvodů. Zaprvé vzduch obsahuje kyslík, který při dlouhodobém působení v topném tělese způsobuje korozi a v krajním případě může dojít i k prosakování. Druhý důvod pak pocítíte velmi rychle a nemile – na účtu za teplo.
Zavzdušněný radiátor logicky méně topí, kotel však spotřebovává stále stejné množství energie. Abyste dosáhli komfortu, na jaký jste zvyklí, musíte topit výrazně víc. Následně pak za teplo zaplatíte výrazně víc peněz.
Kdy upustit páru?
Radiátorům byste měli dopřát důkladnou kontrolu vždy před začátkem topné sezóny. Tím však péče nekončí – vzduchové bubliny se v nich mohou hromadit i v jejím průběhu, proto pravidelně kontrolujte, jestli jsou puštěná topná tělesa teplá rovnoměrně a adekvátně nastavenému stupni výkonu. Dá se říci, že čím je topná soustava starší, tím častěji bude třeba radiátory odvzdušňovat.
Dům vs. byt
Pravidelně odvzdušnit radiátory musí všichni, ať už odebírají teplo na dálku, nebo mají vlastní kotel. Postup však bude rozdílný. V případě rodinného domku, kde má topení vlastní uzávěr, jde o jednoduchou proceduru. Nejprve otočte hlavice radiátorů na nejvyšší stupeň a potom vypněte oběhové čerpadlo. Následuje asi půlhodinová pauza, během níž se vzduchové bubliny nahromadí na jednom místě, a poté se můžete pustit do vlastního odvzdušňování. Má-li váš dům více pater, začněte u nejníže položeného radiátoru a postupujte směrem nahoru. Po odvzdušnění opět zapněte oběhové čerpadlo a zkontrolujte, zda je dostatečný tlak vody v topném okruhu.
Pokud bydlíte v panelovém domě, je potřebná součinnost všech partají na jedné stoupačce. Odvzdušnění totiž provádějí pouze obyvatelé nejvyšších pater. V určenou dobu by všichni zúčastnění měli na několik dní otevřít termoventily na nejvyšší stupeň, nejčastěji s číslem 5. Vzduch z nižších pater tak vystoupá vzhůru do horních pater, k radiátorům vybaveným ručními výpustními ventily. Samotné odvzdušňování pak někteří odborníci doporučují provádět ve večerních hodinách, kdy se vypínají čerpadla s výměníkovou vodou, názory na ideální čas se ale různí. V každém případě by se mělo provádět ve chvíli, kdy je topení zahřáté.
Jak na to?
Moderní topné systémy jsou opatřeny odvzdušňovacími ventily. V takovém případě stačí ventil otevřít a chvilku počkat, než z radiátorů přestane unikat vzduch.
Pokud takový typ ventilu na topení nemáte, budete potřebovat nádobu na vodu, hadr s vysokou savostí a odvzdušňovací klíč (seženete v železářství) nebo vhodný šroubovák. Ventilem otáčejte proti směru hodinových ručiček. Není třeba ho otevírat úplně, stačí tak, aby vzduch a voda mohly unikat. Unikající vzduch poznáte podle syčení, po chvíli začne společně se vzduchem prskat i voda. V okamžiku, kdy již vytéká pouze voda, můžete ventil opět uzavřít – odvzdušnění je hotovo. Myslete na svou bezpečnost a na to, že z ventilu vychází horká voda a pára. Zachovávejte odstup od radiátoru a ruce si chraňte pracovními nebo aspoň gumovými rukavicemi.
Odvzdušněný radiátor by měl ihned topit výrazně lépe. O den později zkontrolujte, že hřeje rovnoměrně po celé ploše a naplno. Pokud na něm stále nacházíte chladnější místa, měli byste celou proceduru zopakovat. Pokud nezabírá ani opakované odvzdušňování, nezbyde vám, než se obrátit na topenáře. Ten důkladně zkontroluje celý systém, odhalí případné závady a doporučí další postup.
Další příspěvky ze stejné kategorie
Na mrazu, či na topení – jak na sušení prádla v zimě?
Musíme se smířit s obloženými radiátory, nebo mokré prádlo uschne i na mraze? A kdy je vhodné přemýšlet o sušičce?
Žárovky – jak se vyznat v závitech, wattech a lumenech
V obchodech narazíte na rozmanité druhy žárovek. Jakou je vhodné vybrat do obýváku, pracovny nebo dětského pokoje?
Elektroodpadu je stále více. Kam s ním?
Elektroodpad dnes představuje nejrychleji narůstající druh odpadu. Víte, jak naložit s vysloužilou pračkou, televizí a mobilním telefonem?
Čistička vzduchu v zimě poslouží nejen alergikům
Čerstvější vzduch, příjemnější dýchání, v důsledku pak i lepší imunita a pevnější zdraví. To vše vám přinese čistička vzduchu.
Jak čistit myčku nádobí, aby sloužila déle
Myčka je nejpoužívanějším kuchyňským spotřebičem. Jak se o ni starat, aby vydržela bez poruchy co nejdéle?