Pasivní dům – je pro vás tím pravým?
Publikováno: • Kategorie: Energie, Udržitelnost • Štítky: pasivní dům, stavba, úspora energie
Pokud se v dohledné době chystáte stavět, první otázka, kterou si nejspíš budete chtít zodpovědět, zní: Má pro mě smysl pasivní dům?
Trend snižování spotřeby energie se v oblasti výstavby nových domů drží už pár let a do budoucna nejspíš ještě posílí. Smyslem tzv. pasivních a dále i nízkoenergetických domů je stlačit na minimum celkovou spotřebu energie a učinit stavbu do nejméně závislou na jejích dodávkách zvenčí. Na první pohled by se mohlo zdát, že není co řešit – pasivní dům bude šetřit životní prostředí i mou peněženku po zbytek života. Jenže svět není černobílý a s nespornými výhodami přichází i několik nevýhod, které je nutné vzít alespoň v úvahu.
Pasivní dům je definován poměrně přísnými parametry. Charakterizuje ho zejména roční spotřeba tepla na vytápění, která musí činit maximálně 15 kWh na metr čtvereční obytné plochy stavby za rok. Pro představu – ve starších budovách může roční spotřeba tepla přesáhnout i 300 kWh/m², běžné dnešní novostavby vykazují obvykle hodnotu kolem 90 kWh/m² za rok.
Výhody jsou jasné
Mimořádně nízké spotřeby energie dosahuje pasivní dům mnoha různými cestami. V první řadě má kompaktní tvar, aby byly tepelné ztráty z celkového povrchu stavby co nejmenší. Měl by být dominantně situovaný směrem k jihu, odkud přichází největší množství slunečního záření. Technicky vzato je stavba dokonale vzduchotěsná, aby tepelná energie neunikala ani tenkými zdmi, ani okenními rámy, ani špatně utěsněnými spárami. Zajímavý je zejména způsob hospodaření s teplem, který je velmi efektivní a využívá tepelnou energii, kterou vydávají zapnuté spotřebiče, živí tvorové a slunce. Každý pasivní dům je vybaven rekuperační jednotkou, která zajišťuje odvod vydýchaného vzduchu a přívod čerstvého. Větrání se neprovádí klasicky otevíráním oken, ale probíhá průběžně a automaticky. Moderní technologie přivádí zvenčí čerstvý vzduch, který se v rekuperační jednotce zahřeje teplem odváděných plynů, například vydýchaného vzduchu. Všechen vzduch navíc prochází filtračním systémem, který ho zbavuje prachu a dalších nečistot. Velkou výhodou je tedy neustále čistý vzduch, který ocení například alergici astmatici. Příjemnou vnitřní teplotu v domě budete mít i v letních měsících, protože kvalitní tepelná izolace brání přehřívání budovy a systém rekuperace bude využit pro noční chlazení venkovním vzduchem.
Výsledkem této pokročilé technologie je až o 90% nižší spotřeba elektřiny, plynu nebo jiného zdroje energie. Pasivní domy totiž potřebují využívat dodatečný zdroj energie jen zhruba dva až tři týdny v roce.
S čím je třeba počítat
Jednou z hlavních nevýhod pasivních domů je samozřejmě jejich cena. Ta je daná jak použitím kvalitnějších izolačních materiálů a technologií, tak většími nároky na řemeslné zpracování. Za pasivní dům si ve výsledku připlatíte až 20 %, na druhou stranu má výsledná nemovitost oproti běžné novostavbě až dvojnásobnou tržní hodnotu a v následujících letech ušetříte nemalou částku za energie.
Protože systém pasivního domu počítá s využitím slunečních paprsků, není možné takový dům postavit, kdekoliv si usmyslíte. Projekt se samozřejmě vždycky upravuje na míru konkrétním požadavkům, může se ale stát, že váš stávající pozemek bude pro stavbu pasivního domu nevhodný.
V neposlední řadě budete muset pasivnímu domu přizpůsobit své dosavadní návyky. Složitý systém nemůže fungovat tak, jak se očekává, pokud budete bezmyšlenkovitě větrat okny, jak jste byli zvyklí. Neznamená to, že si už nikdy neotevřete okno do zahrady, ale měli byste dodržovat určitá pravidla, s nimiž vás projektant jistě seznámí.
Nízkoenergetický dům – na půl cesty
Nemáte-li vhodné podmínky či finance na stavbu pasivního domu, pořád můžete omezit spotřebu energií s domem tzv. nízkoenergetickým. V nízkoenergetickém domě by spotřeba energie na vytápění neměla přesáhnout 50 kWh/m² za rok a obsahuje se jí podobnými metodami jako v případě domu pasivního, pouze míra je nižší.
Také moderní nízkoenergetický dům je opatřen automatickým větracím systémem , který předává teplo odváděných plynů přiváděnému vzduchu.V ideálním případě má kompaktní,Využívat může i domácí elektrárnu, například solární panely na střeše.
Nízkoenergetický dům se nachází na půl cesty mezi běžnou stavbou a domem pasivním, což si můžeme představit třeba jako energetickou třídu spotřebičů A, která je dnes předstihnuta třídami A+, A++ a A+++.
Další příspěvky ze stejné kategorie
Kdy začíná noční proud? Kdy Vám spíná nízký tarif?
Často vás zajímá, kdy začíná noční proud - často nazývaný také "noční tarif" nebo "nízký tarif". Odpověď je mnohdy složitější než se zdá na první pohled. Časy spínání HDO jsou jedním z prvků řízení spotřeby, díky nim se daří stabilizovat přenosovou síť. Není tedy vždy pevně a stejně stanoveno, že noční proud je vždy noční a ten denní zase přes den, distributoři ale časy zveřejňují a můžete tak jednoduše zjistit, kdy levnější tarif sepne i vám.
Přepočet plynu z m3 na kWh. Jak na to?
Poradíme vám, jak na přepočet plynu z m3 na kWh. Ceny zemního plynu jsou stanoveny za energetické jednotky kWh/MWh. Od roku 2001 se v České republice v plynárenství používají energetické jednotky (kWh nebo MWh) místo jednotek objemových (m³). Jak se tyto jednotky přepočítávají? Přepočet plynu z m3 na kWh nebo MWh naleznete níže. Kalkulačka je interaktivní - stačí zadat spotřebu a okamžitě dojde k přepočtení na další jednotky.
Farma v Kožichovicích – energetický systém pro zemědělství budoucnosti
Poblíž Třebíče vznikl unikátní energetický komplex nezávislý na distribuční síti. Kromě jiného se zde pěstují nejlepší česká rajčata.
Cena elektřiny – víte, z jakých částí se skládá?
Víte, za co platíte? Faktura za elektřinu obsahuje mnoho položek, z nichž energie samotná tvoří jen menší část.
Ceny energií v roce 2021 neporostou, spíše ušetříme
Většina českých domácností v příštím roce zaplatí méně za elektřinu a plyn. Náklady mohou naopak mírně stoupat některým podnikům.