Obchodní cena plynu od 1 596 Kč s DPH za 1 MWh. Obchodní cena elektřiny od 3 981 Kč s DPH za 1 MWh ve VT (sazba DO2d). Více na www.PorovnejEnergie.cz

Používáte zastaralý prohlížeč. Doporučujeme bezplatný upgrade na novější verzi, aby se vám webové stránky zobrazovaly správně.

Čistička vzduchu v zimě poslouží nejen alergikům

Publikováno: Kategorie: Domácnost, SpotřebičeŠtítky:




Čerstvější vzduch, příjemnější dýchání, v důsledku pak i lepší imunita a pevnější zdraví. To vše vám přinese čistička vzduchu.



Období podzimu a zimy s sebou přináší přetopené vysušené domácnosti, v nichž se dobře daří bakteriím a plísním. Pobyt v interiérech je pak jedním z hlavních důvodů, proč jsme během zimní sezóny mnohem častěji nachlazení či jinak nemocní. Přes veškeré snahy o časté větrání je kvalita vzduchu v našich domovech většinou podprůměrná a jedna z možností, jak to napravit, je pořídit čističku vzduchu. 

Čistička zachytává v první řaděprachové částicerozptýlené ve vzduchu. Ty jsou velmi malé a při velké koncentraci mohou způsobovat zdravotní problémy, neboť se usazují v dýchacích cestách. Rovněžplísněpředstavují velký problém nejen pro alergiky, ale i pro zcela zdravé osoby. Plísňová ložiska dokáží přežívat ve zdech či nábytku dlouhé roky a vylučovat mikroskopické rozmnožovací výtrusy, které se šíří vzduchem stejně jako prach. Některé plísně navíc produkují mykotoxiny, vyvolávají plísňové a další infekce, které mohou dále vyvolávat astmatické záchvaty, záněty dutin a jiné komplikace.  

Další skupinou škodlivin, s níž si čistička vzduchu dokáže poradit, jsoutoxické látky uvolňované z plastových výrobků. Přítomnost ftalátů se v dnešní době poměrně přísně kontroluje, například formaldehyd je však stále přítomen ve výrobcích z dřevotřísky i dřeva, v textiliích a třeba barvách na zdech. Nežádoucí chemikálie vdechováním vstupují do organismu, kde se usazují a při dlouhodobém působení způsobují například rakovinné bujení. V neposlední řadě zbaví čistička ovzdušíbakterií a virů, na jaře a v létě pak i všudypřítomných pylových částeček

Čistička vzduchu Xiaomi je zároveň atraktivním doplňkem bytu

 

Jak čistička vzduchu funguje

Čistička nasává vzduch z místnosti a žene ho skrz několik filtrů, které zachytí všechny druhy nečistot. Filtry se samozřejmě liší model od modelu, proto je dobré se při nákupu důkladně poradit. Nejúčinnější je HEPA filtr, který zachytává drobné částice až do velikosti 0,25 mikrometru. Součástí HEPA filtru bývá i filtr uhlíkový, který zachytí i nejrůznější pachy například z vaření či smažení. Nevýhodou HEPA filtru je nutnost pravidelné výměny, což v dlouhodobém horizontu znamená větší finanční náročnost. U tohoto typu čističek si také ohlídejte provozní hlučnost, která může být obtěžující (pokud spotřebič umisťujete do ložnice, měla by být hlučnost nižší než 30 decibelů). Čističky s elektrostatickým filtrem mají bezhlučný provoz a nízké provozní náklady, nedokáží však zachycovat částečky kouře a pachů, navíc je třeba je pravidelně čistit. Existují i čističky s vodním či fotokatalytickým filtrem, některé umějí vzduch i zvlhčovat nebo ionizovat. Vhodnou kombinaci by vám měl pomoci vybrat proškolený pracovník specializovaného obchodu, nebo si vyhledejte srovnávací testy na internetu.

Kromě filtrů je důležitým parametrem čističky vzduchu její výkon. Udává se v metrech krychlových a říká, jaký objem vzduchu přístroj za hodinu provozu vyčistí. Vybírat byste měli čističku alespoň o 3–4× vyšším výkonu, než je objem vzduchu v místnosti.

Kam čističku umístit?

Pamatujte na to, že čistička vzduchu může optimálně fungovat pouze v jedné uzavřené místnosti. Nikdy nevyčistí vzduch v celém bytě, natož pak rodinném domě. 

Nejlepší je umístění v místnosti, kde se spí, tedy v ložnici nebo dětském pokoji. Čistička vzduchu by neměla být příliš nízko u země ani vysoko pod stropem, neúčinná bude také u okna nebo u dveří. V ideálním případě by byla umístěna uprostřed místnosti ve výšce pasu. Užitečná je funkce, se kterou čistička vyfukuje vzduch do více směrů a rozhání ho rovnoměrně po celé místnosti. Pokud plánujete spotřebič přesouvat mezi místnostmi, oceníte, když bude vybaven kolečky. 

 

Energetická náročnost

Pokud jde o náklady na provoz, není se v případě čističky vzduchu čeho bát. Spotřeba elektrické energie není nijak velká a zjistíte ji z hodnoty příkonu vybraného modelu. Platí, že čím vyšší příkon čistička má, tím je účinnější, ale zároveň má i vyšší spotřebu energie. Spotřeba běžné čističky se dá jednoduše přirovnat ke spotřebě žárovky, kterou si v domácnosti svítíme.  Většina čističek je opatřena regulací výkonu, s jejíž pomocí můžete snadno snížit nejen hlučnost (například v noci), ale také spotřebu energie. 

 




Další příspěvky ze stejné kategorie


error

Pomohl vám tento článek? Dejte vědět i ostatním!