Topná sezóna je z energetického hlediska nejnáročnějším a také nejdražším obdobím. Většina domácností však má stále dost velké rezervy, pokud jde o to, jak za topení ušetřit. Lidově řečeno – často topíme pánubohu do oken. Přitom stačí věnovat trochu pozornosti každodenním návykům, a účet za elektřinu a plyn se může smrsknout i o desítky procent.
Největší vliv na výdaje má pochopitelně způsob vytápění, který doma používáte, a dále váš dodavatel energií. Ani jeden z těchto faktorů ze dne na den nezměníte, pořád ale zbývá dost způsobů, jak ušetřit.
Netopte příliš
První rada možná zní jako klišé, ale zkuste se zamyslet. Skutečně je nutné, abyste přes zimu doma chodili oblečení jen v tílku a kraťasech, jak jste zvyklí z letních měsíců. Ideální domácí teplota se pohybuje mezi 21 až 23 °C. Každý stupeň dolů vám umožní ušetřit za topení zhruba 6 %. Můžete namítnout, že nejdůležitější je přece vaše subjektivní vnímání, to ale není tak docela pravda.
Přetopené místnosti nejsou škodlivé jen pro peněženku, ale i pro zdraví. V dlouhodobém horizontu omezuje adaptabilitu organismu vůči chladu, což se projeví horší imunitou. Nedostatečná ventilace zároveň znamená úbytek kyslíku, naopak se zvyšuje podíl vydýchaného vzduchu se zvýšeným obsahem oxidu uhličitého. Cítíte-li se malátně, ospale a nesoustředěně, možná doma málo větráte.
Teplotu si nastavte v každé místnosti individuálně. V obývacím pokoji nebo v koupelně si klidně dopřejte více tepla, předsíň a chodby mohou zůstat chladnější. Také v kuchyni není třeba přehnaně topit, neboť zde teplo vzniká jako vedlejší produkt vaření. Samostatnou kapitolou je ložnice. Nejlépe se spí právě v chladu a na čerstvém vzduchu, v ložnici tak snesete teplotu třeba 18 stupňů nebo i méně.
Pokud z bytu na pár dní odjíždíte, nepodlehněte touze ušetřit za topení co nejvíc a nevypínejte topení úplně. Vytopení vychladlých prostor je náročné a spotřebuje mnohem víc energie než průběžné udržování teploty třeba kolem 18 °C
Větrejte efektivně
Větráním zajišťujeme v místnosti zejména čerstvý vzduch k dýchání, slouží i k odstranění nadměrné vlhkosti. Od jara do podzimu se o větrání může starat tzv. mikroventilace, jíž jsou moderní okna opatřena. V zimě je však její využití nevhodné. Z energetického hlediska je totiž v zimě nejvýhodnější větrání časté, krátké a intenzivní. Otevřete dokořán několik oken a klidně vytvořte i průvan, aby se vzduch rychleji vyměnil. Po několika minutách okna zase pevně zavřete. Vzduch v místnosti se vymění, stěny a nábytek přitom nestihnout vychladnout a čerstvý vzduch se rychle ohřeje naakumulovaným teplem. Větrání můžete opakovat i několikrát denně, zejména když se v bytě nachází více lidí. V takovém případě se totiž tvoří hodně vlhkosti, která může kondenzovat na oknech i stěnách a způsobovat vznik plísní. Přes zimu zásadně nevětrejte ventilačkami – trvá dlouho, než se vzduch vymění, takže vám unikne spousta tepla, navíc se ochladí stěny v okolí okna a ty se pak dlouho zahřívají.
Dejte prostor topnému tělesu
Proudění vzduchu v budovách je komplikovaná tématika, všichni si ale pamatujeme z fyziky aspoň základní poučku – totiž že horký vzduch stoupá vzhůru a studený klesá dolů.Díky tomuto zákonu vzduch v interiéru neustále cirkuluje a na své cestě by měl mít co nejméně překážek. To znamená, že obložit radiátor nábytkem není zrovna dobrý nápad. Podobnou překážku mohou představovat i široké parapety nebo třeba závěsy. Ty mají na jedné straně izolační funkci a omezují průnik chladného vzduchu oknem, pokud však nezakrývají pouze okna, ale také topná tělesa, je to špatně. Teplý vzduch pak bude do místnosti proudit s velkými obtížemi. Kolem topného tělesa by měl být volný prostor – nejen kvůli proudění vzduchu, ale i kvůli nebezpečí požáru.
Topení bychom přirozeně neměli zakrývat sušícím se prádlem a nemělo by být ani zaprášené. Jednak se opět snižuje jeho účinnost, jednak společně s teplým vzduchem dochází k cirkulaci prachu a za to nám dýchací cesty nepoděkují.
Zkontrolujte si únik tepla
Příčinou vysokého účtu za energie jsou často zbytečné tepelné ztráty. Obvyklým podezřelým jsou v tomto případě okna, jež jsou leckdy zodpovědná až za 40 % celkové tepelné ztráty domu. Ta je samozřejmě nižší u modernějších a technologicky pokročilejších oken, u starších oken se budete s úniky tepla potýkat vždycky. Špatně utěsněné okno poznáte jednoduše – postranními spárami proudí studený vzduch, pokud je venku vítr, tak v okolí oken doslova profukuje. Někdy pomůže dodatečné těsnění oken, nouzovým řešením mohou být i látkové válečky, jimiž spáry obložíte. Jediným smysluplným řešením je ale oknam vyměnit. Investice je sice na začátku vysoká, ale náklady se vám za pár let vrátí.
Také kolem dveří může nepříjemně táhnout. Zejména starší exempláře už bývají vlivem častého otevírání a zavírání, působením vlhka či horka zkroucené a nerovnoměrně doléhají na zárubně. Pomoci může dodatečné těsnění zárubní z pryže nebo pěny. Levnější varianta se pouze přilepí, pevnější je pak uchycení do vyfrézované drážky. Ke dveřím je také dobré pořídit vyšší práh, který zabrání proudění vzduchu u podlahy.
Pořiďte si termostatické hlavice
Termostatická hlavice je dnes vcelku běžnou součástí radiátorů, zejména v případě dálkového vytápění. Může se ale uplatnit i v rodinných domech a bytech, které využívají lokální plynové topení. Jde o nástroj, který převezme správu topení a sám otevírá či zavírá přívod teplé vody do radiátoru na základě teploty v místnosti, čímž brání přetápění.
Na trhu dnes najdete dvě základní podoby – hlavice digitální a hlavice klasické s číselnou stupnicí. Digitální hlavice je pro uživatele pohodlnější, protože na ní velmi snadno zadáme konkrétní teplotu. Ventil však ovládá drobný elektromotor, který pro svou funkci potřebuje baterii. Klasická hlavice s číselnou stupnicí baterii nepotřebuje a je také levnější.
Ty nejchytřejší termostatické hlavice dokáží nejen otevřít nebo zavřít ventil podle požadavků uživatele, ale třeba i rozpoznat, že je místnost prázdná, a tedy není nutné topit. Ovládat je můžete také pomocí aplikace, kde si nastavíte, kdy a jak moc chcete topit.
Jelikož hlavice reaguje na přítomnost chladného vzduchu, před intenzivním větráním ji otočte do polohy vypnuto – nastavte hodnotu nula nebo symbol sněhové vločky. Vyhnete se tomu, že termostat bude topit zbytečně moc.
Další příspěvky ze stejné kategorie
Na mrazu, či na topení – jak na sušení prádla v zimě?
Musíme se smířit s obloženými radiátory, nebo mokré prádlo uschne i na mraze? A kdy je vhodné přemýšlet o sušičce?
Žárovky – jak se vyznat v závitech, wattech a lumenech
V obchodech narazíte na rozmanité druhy žárovek. Jakou je vhodné vybrat do obýváku, pracovny nebo dětského pokoje?
Odvzdušněný radiátor topí lépe a levněji
Jen dobře udržovaná topná soustava funguje levně a spolehlivě. Víte, jak si doma odvzdušnit radiátory?
Elektroodpadu je stále více. Kam s ním?
Elektroodpad dnes představuje nejrychleji narůstající druh odpadu. Víte, jak naložit s vysloužilou pračkou, televizí a mobilním telefonem?
Čistička vzduchu v zimě poslouží nejen alergikům
Čerstvější vzduch, příjemnější dýchání, v důsledku pak i lepší imunita a pevnější zdraví. To vše vám přinese čistička vzduchu.