Na mrazu, či na topení – jak na sušení prádla v zimě?
Publikováno: • Kategorie: Domácnost, Rady a tipy • Štítky: sušení prádla, sušička
Musíme se smířit s obloženými radiátory, nebo mokré prádlo uschne i na mraze? A kdy je vhodné přemýšlet o sušičce?
Sušení prádla v zimě je věčná otázka – samozřejmě pokud jste ještě nevstoupili do klubu šťastných majitelů sušičky. Venku na šňůře schne oblečení pomalu a často do sebe natáhne nepříjemný zápach smogu, doma na topení zase způsobuje nadměrnou vlhkost v celém bytě, což může podporovat vznik plísní, nemluvě o tom, že permanentně ověšené topení není estetické ani funkční. Třetí možností je sušení na sušáku v bytě, to však spojuje nevýhody obou výše zmíněných postupů – v bytě se hromadí vlhkost, navíc prádlo schne pomalu a často chytí zatuchlý odér. Všechny tři metody jde samozřejmě použít, ovšem za dodržení jistých pravidel.
Radiátor jen v krajním případě
Sušení prádla na topných tělesech je bezpochyby nejméně vhodnou cestou. Prádlo sice uschne rychle a jako bonus hezky provoní byt, tím však výčet výhod končí. Řeč je přitom samozřejmě o radiátorech napojených na centrální vytápění – na elektrické přímotopy, akumulačky, natož pak wawky prádlo rozhodně nepatří pro vysoké nebezpečí požáru. Pokud už musíte pověsit prádlo na topení, udělejte to v místnosti, která je dobře větraná, ideálně zde můžete nechat pootevřené okno. Není třeba zdůrazňovat, že tím značně utrpí efektivita vytápění. Jsou-li radiátory pokryty mokrým prádlem, kotel spotřebuje mnohem více energie na to, aby udržel prostory vytopené, zkrátka topíte pánubohu do oken. K této metodě sušení se tedy uchylujte jen ve výjimečných případech, když potřebujete, aby daný kousek uschnul co nejrychleji.
Domácí sušárna
Sušák rozložený v ložnici či obýváku je bohužel realitou mnoha domácností. Bez balkonu a bez sušičky to jinak nejde. Klíčovou záležitostí se pak stává větrání, neboť jedině stálý přísun vzduchu zamezí trvale nadměrné vlhkosti a množení plísní. Plísňové spóry v ovzduší, které vdechujeme, jsou totiž vážnou hrozbou pro zdraví. Zejména houba rodu Aspergillus může znamenat vážné potíže hlavně pro alergiky, astmatiky, osoby se sníženou imunitou nebo malé děti. Pokud si všimnete, že na okenních tabulích kondenzuje pára, je vlhkost v místnosti už příliš vysoká. Přítomnost plísní pak poznáte podle charakteristických černých teček a skvrn kolem okenního rámu a na zdech v rozích místnosti.
Už během praní můžete bojovat proti vlhkosti tím, že prádlo necháte ždímat na hodně vysoké otáčky, a to klidně i dvakrát za sebou. Sušák by měl být dostatečně velký, aby i po pověšení celé vyprané várky zůstaly mezi jednotlivými kusy dostatečné mezery pro schnutí. Příliš nahuštěné prádlo bude schnout pomalu a například vysokogramážní bavlna snadno chytí zatuchlý pach, kterého se potom těžko zbavuje. Sušák umístěte do místnosti, kde se topí i pravidelně větrá. Nejméně vhodná je koupelna, kde je většinou přemíra vlhkosti i bez mokrého prádla. Neměl by stát u zdi, ale ve volném prostoru, aby kolem něj mohl volně cirkulovat vzduch.
Uschne to i na mrazu
I během zimy je možné sušit na balkoně či na dvorku, jak jste zvyklí. Nízké teploty sušení prádla sice zpomalí, voda se však odpařuje neustále, a to i v mrazu. Větší vliv než teplota má v tomto případě vlhkost a cirkulace vzduchu. Relativní vlhkost je právě za mrazivých dnů celkem nízká, a pokud prádlo navíc pověsíte do průvanu, může uschnout dokonce rychleji než v létě, kdy je vlhkost vysoká a pohyb vzduchu minimální. V minusových teplotách prádlo nejlépe uschne, když ho pověsíte na šňůru ráno. Zmrzlá voda pak bude mít přes den dost času k sublimaci. Naopak přes noc prádlo pravděpodobně neuschne, protože společně se snižováním teploty se také zvyšuje vlhkost vzduchu a ta sublimaci ledu brání.
Sušička – elegantní řešení
Nejčastější překážkou v pořízení sušičky je obava z vysoké energetické náročnosti a zejména prostor. Přestože moderní sušičky jsou energeticky úsporné, nějakou elektřinu samozřejmě spotřebují. Zůstává však otázka, zda ušetřenou energii nespořebujete za topení, které pojede při domácím sušení prádla a nutnosti častějšího větrání na vyšší výkon. Sušička vám navíc ušetří čas, který byste jinak museli věnovat věšení prádla, kromě toho prádlo načechrá a zbaví žmolků nebo třeba zvířecích chlupů.
Argument nedostatku prostoru je závažnější, neboť samostatná sušička zabere stejné množství místa jako pračka a do malé bytové koupelny se zkrátka nevejde. Stále ale nejde o problém nepřekonatelný – existuje totiž i kombinace pračky se sušičkou, která nezabere více místa než běžná pračka. Její nevýhodou je, že celý prací cyklus trvá opravdu dlouho, uživatelsky je však zdaleka nejkomfortnější, neboť jen naložíte špinavé prádlo, zmáčknete tlačítko, a za několik hodin vytáhnete prádlo suché a nadýchané. Leckdy si budete moci ušetřit i žehlení. Některé choulostivé druhy tkanin pochopitelně do sušičky nesmějí, na topení nebo na sušáku už však budete nuceni sušit prádlo jen výjimečně.
Další příspěvky ze stejné kategorie
Žárovky – jak se vyznat v závitech, wattech a lumenech
V obchodech narazíte na rozmanité druhy žárovek. Jakou je vhodné vybrat do obýváku, pracovny nebo dětského pokoje?
Odvzdušněný radiátor topí lépe a levněji
Jen dobře udržovaná topná soustava funguje levně a spolehlivě. Víte, jak si doma odvzdušnit radiátory?
Elektroodpadu je stále více. Kam s ním?
Elektroodpad dnes představuje nejrychleji narůstající druh odpadu. Víte, jak naložit s vysloužilou pračkou, televizí a mobilním telefonem?
Čistička vzduchu v zimě poslouží nejen alergikům
Čerstvější vzduch, příjemnější dýchání, v důsledku pak i lepší imunita a pevnější zdraví. To vše vám přinese čistička vzduchu.
Jak čistit myčku nádobí, aby sloužila déle
Myčka je nejpoužívanějším kuchyňským spotřebičem. Jak se o ni starat, aby vydržela bez poruchy co nejdéle?