Jak ušetřit za vodu v koupelně i jinde
Publikováno: • Kategorie: Novinky • Štítky:
Naučte se, jak šetřit vodou. Pomůžete přírodě a potěší vás i pravidelné vyúčtování.
Bereme ji jako samozřejmost, v globálním měřítku však vody pomalu ubývá. Jelikož je základní podmínkou života, pomůžeme kromě své peněženky i přírodě, pokud se vodou naučíme šetřit.
Průměrný Čech spotřebuje za den okolo devadesáti litrů vody. Největší část z tohoto množství si vezme splachovací toaleta, na druhém místě se nachází osobní hygiena, následuje praní a úklid. Průměrný roční účet domácnosti za vodné a stočné většinou přesahuje 10 000 Kč. V loňském roce proběhlo poměrně zásadní zdražení a řada z nás se začala zajímat, jak ušetřit za vodu. Přestože cenová politika závisí na rozhodnutí jednotlivých vodárenských společností, začátkem roku 2020 postihlo navýšení cen téměř všechny domácnosti napojené na veřejnou vodovodní síť. V roce 2021 se další zdražování bude týkat zejména obyvatel velkých měst, připlatí si přibližně o pět procent víc.
S úsporou vody v domácnosti nám pomohou nejen moderní spotřebiče a chytré technologie, ale zejména změna zažitých zvyků, které léta praktikujeme, aniž bychom se zamýšleli nad jejich důsledkem.
V koupelně a na záchodě
V toaletě zmizí zhruba třetina veškeré pitné vody, která se v domácnosti spotřebuje. V současné situaci, kdy tráví většinu času doma všichni členové domácnosti, to možná bude i víc. Pokud vaše toaleta využívá starý splachovací mechanismus, proteče na jedno spláchnutí 8-10 litrů vody, což moderní mechanismy dokáží omezit na polovinu. Vhodné je také dvojčinné splachování regulující množství použité vody dle potřeby.
V případě osobní hygieny je zcela zásadní rozdíl mezi napuštěnou vanou a sprchou. Při koupání ve vaně spotřebujeme až 100 litrů vody, při sprchování je to asi polovina v závislosti na jeho délce. Horká koupel sice patří k příjemnostem civilizace, dopřávejte si ji ale jednou za čas, nikoli obden. Šetřit vodou je pak možné i při samotném sprchování, například pomocí úsporné sprchové hlavice, která dokáže přepínat mezi režimy proudu.Dobrým pomocníkem je istop ventil, kterým vypnete vodu třeba ve chvíli, kdy si myjete vlasy šamponem.Velké množství vody odteče ve chvíli, kdy na začátku sprchování regulujeme teplotu vody. Tento problém vyřeší termostatická baterie, na které si lze nastavit přesnou teplotu.
Šetrné praní a mytí nádobí
Moderní automatické pračky v nejvyšších energetických třídách dokáží ušetřit hromadu energie, ale i vody. Přístroj s inteligentní hmotnostní automatikou použije přesně tolik vody, kolik je skutečně potřebuje. Díky tomu není nutné používat pračku pouze tehdy, když je zcela plná. Při menším množství prádla si spotřebič sám reguluje délku programu i množství vody. Během výběru nové pračky tedy nesledujte pouze spotřebu elektřiny, ale i vody. Rozdíly ve spotřebě mezi jednotlivými modely mohou být i desítky litrů na jeden cyklus.
Umýváte-li nádobí ve dřezu s cílem ušetřit, jste vedle jak ta jedle. Klasické mytí pod tekoucí vodou má největší spotřebu vody. Při napuštění dřezu a následném oplachování sice něco málo ušetříte, ve srovnání s myčkou je však spotřeba stále vysoká. Pro představu, myčka nádobí spotřebuje na jeden cyklus kolem 10 litrů vody. Při mytí nemáte žádnou šanci dosáhnout podobného čísla.
I kohoutek může šetřit vodou
Na všechny běžně užívané vodovodní baterie je možné namontovat tzv. perlátor. Speciální nástavec smíchává vodu se vzduchem a použije tak menší množství vody, aniž byste zaznamenali rozdíl. Na dražších modelech si pak můžete nastavit, jaké množství vody za minutu spotřebujete.
Sebemodernější perlátor ale nepomůže, když budete laxní při řešení případných problémů. Kapající kohoutek může měsíčně vyplýtvat až 170 litrů vody. Pokud si všimnete, že vámkohoutek kape, co nejrychleji vyměňte těsnění nebo zavolejte instalatéra.
Zalévání zahrady
Prvním krokem úsporného zahrádkáře je určitě přechod na zalévání dešťovou vodou. Za tuto změnu vám poděkují i rostliny, neboť dešťová voda je měkká a neobsahuje agresivní chlór. Vodu lze zachytávat do nejrůznějších nádob a na zalití malé zahrádky budou stačit sudy či kádě umístěné po okapy. Pěstujete-li větší množství zeleniny a květin nebo chcete zalévat i trávník, využijete velké nádrže a výkonné čerpadlo. A chcete-li dešťovou vodu využívat i v domácnosti, například ke splachování toalety, můžete si nechat vybudovat ještě větší podzemní nádrž. Jde sice o větší investici, voda v takové nádrži však zůstává kvalitní, nehnije a budete ji mít k dispozici i v zimě.
Užitečné tipy na závěr
- Ukládejte si do lednice nádobu s pitnou vodou. Když se chcete napít, nemusíte zbytečně plýtvat při čekání na studenou.
– Naopak při sprchování, když čekáte na teplou, natočte studenou vodu do kbelíku a později ji použijte třeba k zalévání květin.
– Klasické kohoutky vyměňte za pákové baterie, na nichž rychleji nastavíte požadovanou teplotu.
– Nenechávejte puštěnou vodu, když si čistíte zuby, šamponujete vlasy nebo mydlíte ruce.
– Při delší nepřítomnosti vypněte hlavní uzávěr vody. Zabráníte tak případné havárii s nemilými následky v podobě vyplýtvané vody i vyplavených sousedů.
Další příspěvky ze stejné kategorie
Jak se zorientovat ve fakturách za elektřinu nebo plyn?
Faktury za elektřinu nebo plyn mohou být na první pohled složité, ale s několika základními informacemi a vědomostmi se v nich můžete snadno zorientovat. Zde je několik klíčových bodů, na které se můžete zaměřit, abyste porozuměli své faktuře.
Jak správně vybrat dodavatele energií?
Při výběru dodavatele energií je důležité zvážit několik klíčových faktorů, aby jste si zajistili nejen výhodné ceny, ale také kvalitní služby a spolehlivost. Níže naleznete některé kroky a tipy, jak správně vybrat dodavatele energií.
Elektrifikace dálnic – šance pro čistou nákladní dopravu
Doba nabíjení v podstatě vylučuje elektromobily z dálkové nákladní dopravy. Řešením může být elektrifikace dálnic.
Podlahové topení – nohy v teple mají výhody i nevýhody
Ze všech způsobů vytápění je podlahové topení pocitově nejpříjemnější. Bude ale vhodné právě do vašeho domu?
Podomní prodej energií – podvod, nebo jen jedna z možností?
Ne vždy znamená podomní prodej energií hrozbu pro vaši peněženku. Víte, jak poznat poctivého obchodníka?