Obchodní cena plynu od 1 596 Kč s DPH za 1 MWh. Obchodní cena elektřiny od 3 981 Kč s DPH za 1 MWh ve VT (sazba DO2d). Více na www.PorovnejEnergie.cz

Používáte zastaralý prohlížeč. Doporučujeme bezplatný upgrade na novější verzi, aby se vám webové stránky zobrazovaly správně.

Podlahové topení – nohy v teple mají výhody i nevýhody

Publikováno: Kategorie: NovinkyŠtítky:




Ze všech způsobů vytápění je podlahové topení pocitově nejpříjemnější. Bude ale vhodné právě do vašeho domu?



Teplo od podlahy je jednou z nejpříjemnějších věcí, se kterou se v zimě můžete setkat. Pokud podlahové topení ještě nemáte, určitě o něm alespoň občas přemýšlíte (zejména po návštěvě přátel, kteří si ho již pořídili). Co byste měli vědět, než uděláte konečné rozhodnutí?

Pomalé teplo

Podlahové topení představuje tzv. nízkoteplotní vytápěcí systém. Z důvodu možného negativního vlivu na lidské zdraví nesmí teplota nášlapné vrstvy přesáhnout 29 °C v obytných místnostech, v prostorách, kde pobýváme krátkodobě – například v koupelně – je hranice 35 °C.

Tím se dostáváme k jedné z mála nevýhod podlahového topení, a tou je pomalá odezva. Čas nahřátí vytápěcího systému a vytopení zcela vychladlé místnosti je delší než u klasických radiátorů. Na druhou stranu však má podlahové topení i velkou setrvačnost, což znamená, že podlaha stejně pomalu i chladne.  Z toho logicky vyplývá, že podlahové topení je vhodné pro použití v obytných prostorách, které jsou v provozu trvale nebo aspoň dlouhodobě. Tam, kde je potřeba zajistit rychlý ohřev, budou vhodnější jiné formy vytápění. 

Vzhledem k dlouhému času vytopení místnosti vám podlahové topení neudělá dobrou službu, pokud máte starší dům se značnými úniky tepla, nebo dokonce budovu památkově chráněnou, u níž je komplikované přidávat dodatečné zateplení. Takové domy nemusí podlahové topení v případě mrazivých venkovních teplot vytopit vůbec, protože únik tepla je rychlejší než jeho přívod. Nevhodnou investicí je podlahové topení také v případě rekreačních budov, v nichž pobýváme jen o víkendech, potřebujeme je tedy vytopit rychle a nakrátko. 

Optimálním řešením je tedy podlahové topení do trvale obývaného domů, který je nově postaven nebo zrekonstruován a má důkladné zateplení, případně do bytu podobných parametrů. 

Druhou nevýhodou podlahového topení je finanční a stavební náročnost. Jeho instalace vyžaduje pečlivé dodržení technologického postupu i kvalitní provedení, neboť v jednou zabetonovaném systému už lze těžko provádět další úpravy. Pokud byl použit kvalitní materiál i řemeslná práce, bývá podlahové topení bezporuchové a bezúdržbové. Čímž se dostáváme k jeho výhodám.  

Podlahové topení znamená komfort.

Příjemné, úsporné a neviditelné

Největší z nich je bezpochyby komfort. Mírné sálání z velké plochy a rovnoměrné ohřívání vzduchu je pocitově mnohem příjemnější, než vyrovnávání značných teplotních rozdílů mezi rozpáleným topným tělesem a okolním prostředím. Teplota vzduchu pak může být klidně o několik stupňů nižší a tepelný komfort zůstane zachován. I v místnostech s vysokými stropy, kde teplo z radiátorů rychle vystoupá vzhůru a u země se drží chlad, zajistí podlahové topení příjemné a rovnoměrné teplo. Teplonosné médium se navíc zahřívá na celkově nižší teplotu, což přinese úsporu na nákladech za energie. U klasických topných těles je nutné vyhřát topnou vodu na 70 °C, podlahovému topení pro stejný výkon stačí teplota kolem 38 °C. 

Další výhodou je minimální víření prachu, které usnadní život alergikům a astmatikům. Víření prachu je způsobeno cirkulací vzduchu, která vzniká v důsledku teplotních rozdílů v místnosti. Zatímco radiátory fungují na principu prudkého rozehřátí topného tělesa, často na 60 až 80 °C, podlahové topení uvolňuje teplo postupně.  

V neposlední řadě je tu obrovská výhoda prostorová a estetická. Z místností zcela zmizí nevzhledné trubky i radiátory, které zabírají místo a potřebují kolem sebe další volný prostor. Topná tělesa je navíc nutné zbavovat prachu a nečistot, leckdy také představují nebezpečí kupříkladu pro malé děti.  Samozřejmě i v případě podlahového topení je třeba přemýšlet nad rozmístěním nábytku, jde však spíš o to, aby nezabíral významnou část podlahové plochy a nebránil tak pronikání teplého vzduchu do místnosti. Podlahové vytápění se dobře snáší s většinou druhů podlah. K vhodným materiálům patří keramická dlažba, PVC nebo vinyl, které mají dobrou tepelnou vodivost. Nad podlahové vytápění se naopak nedoporučuje pokládat dřevěnou podlahu ani tlusté koberce. 

Jste definitivně rozhodnuti? K realizaci si najděte firmu s dobrými referencemi a dostatečnými zkušenostmi, která vám doporučí nejvhodnější typ podlahového topení pro vaše potřeby. Nebudete pak litovat ani jediné investované koruny. 

 




Další příspěvky ze stejné kategorie


error

Pomohl vám tento článek? Dejte vědět i ostatním!