Odstoupení od smlouvy o dodávce energií - Výpověď smlouvy před zahájením dodávek nebo při změně podmínek
Publikováno: • Kategorie: Novinky • Štítky: elektřina, energie, Odstoupení od smlouvy, plyn, změna dodavatele
Na internetu naleznete spoustu článků o tom jak napsat výpověď, bohužel ne vždy jsou aktuální. Rádi vám poskytneme aktuální informace včetně odkazů na adekvátní zdroje, tiskopisy na stažení a možnost vyplnit formulář online.
Odstoupení od smlouvy při zvýšení cen nebo změně obchodních podmínek
Jedná se o nejméně častý o to však urgentnější případ. Protože těchto možností si je vědomo stále více zákazníků, dodavatelé se změnám VOP vyhýbají. O změně ceníku za běhu smlouvy to platí dvojnásob. Výpověď smlouvy má svá pravidla.
Důležité jsou lhůty. Pokud vás dodavatel informoval o chystaných změnách s předstihem alespoň 30 dnů před jejich účinností, musíte stihnout odstoupit od smlouvy nejpozději 10 dnů před dnem zvýšením ceny nebo změnou smluvních podmínek. Když dodavatel na svou informační povinnost zapomněl nebo ji promeškal, lhůta pro odstoupení se prodlužuje na 3 měsíce od data zvýšení ceny nebo změny jiných smluvních podmínek.
Tiskopis: Odstoupení zákazníka od smlouvy podle § 11a odst. 5 energetického zákona
Důvodem k odstoupení je zvýšení ceny dodavatele, ale jde pouze o tu část ceny, kterou dodavatel může ovlivnit. Pokud je zvýšena ta část ceny, která je regulována státem (cenové rozhodnutí ERÚ), není důvod k odstoupení dán.
Výpověď smlouvy uzavřené mimo prostory obvyklé k podnikání
Právo na odstoupení od smluv uzavřených mimo prostory obvyklé k podnikání je asi nejznámějším právem nejen v oblasti energií. Využít ho můžou prakticky všechny fyzické osoby. V Energetickém zákoně je zakotvena možnost odstoupit od smlouvy bez sankcí a bez udání důvodu až 15 dnů po zahájením první dodávky energií. Výpovědní doba činí 15 dnů a počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi. Pokud výpověď doručíte dodavateli před termínem zahájení dodávek, zpravidla dodavatel dodávku ani nezahájí.
Tento formulář hledáte nejčastěji. Jedná se o výpověď smlouvy, kterým odstupuje většina zákazníků po podpisu smlouvy s D2D obchodníkem nebo sjednáním smlouvy přes aktivní callcentra.
Odstoupení může podat zákazník v postavení spotřebitele, který uzavřel smlouvu mimo obchodní prostory. Odstoupení lze podat ve lhůtě 14 - ti dnů od data podpisu smlouvy. Účinky nastávají okamžikem, kdy je toto jednostranné právní jednání doručeno dodavateli elektřiny (plynu).
Tiskopis: Odstoupení od smlouvy podle § 1829 občanského zákoníku
Výpověď může podat spotřebitel v postavení spotřebitele, který uzavřel smlouvu mimo obchodní prostory. Výpověď lze podat od okamžiku podpisu smlouvy, až do 15. dne po zahájení dodávek. Výpovědní doba činí 15 dnů a počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího.
Tiskopis: Výpověď smlouvy podle § 11a odst. 3 energetického zákona
Kdy použít odstoupení a kdy výpověď?
Výpověď smlouvy podle § 11a odst. 3 energetického zákona můžete použít prakticky vždy když podepíšete smlouvu s dodavatelem energií. Taková smlouva se vždy jmenuje "Sdružená smlouva o dodávce elektřiny/plynu" nebo "Smlouva o dodávce elektřiny/plynu". Odstoupení vám dodavatel musí akceptovat až 15 dní od zahájení dodávek. Takže zrušit svoji smlouvu můžete i po přechodu jinam.
Odstoupení od smlouvy podle § 1829 občanského zákoníku můžete použít jen prvních 14 dní po podpisu jakékoli smlouvy. Je to však jediný typ odstoupení, který můžete použít v případě přihlášky do energetické soutěže nebo jakéhokoli typu aukce.
Citace jsou použity přímo ze stránek ERÚ. ERÚ je i autorem formulářů ke stažení. (https://www.eru.cz/informacni-centrum/vzory-odstoupeni)
Pokud si nejste jistí, který formulář vybrat, kontaktujte nás.
Další příspěvky ze stejné kategorie
Jak se zorientovat ve fakturách za elektřinu nebo plyn?
Faktury za elektřinu nebo plyn mohou být na první pohled složité, ale s několika základními informacemi a vědomostmi se v nich můžete snadno zorientovat. Zde je několik klíčových bodů, na které se můžete zaměřit, abyste porozuměli své faktuře.
Jak správně vybrat dodavatele energií?
Při výběru dodavatele energií je důležité zvážit několik klíčových faktorů, aby jste si zajistili nejen výhodné ceny, ale také kvalitní služby a spolehlivost. Níže naleznete některé kroky a tipy, jak správně vybrat dodavatele energií.
Elektrifikace dálnic – šance pro čistou nákladní dopravu
Doba nabíjení v podstatě vylučuje elektromobily z dálkové nákladní dopravy. Řešením může být elektrifikace dálnic.
Jak ušetřit za vodu v koupelně i jinde
Naučte se, jak šetřit vodou. Pomůžete přírodě a potěší vás i pravidelné vyúčtování.
Podlahové topení – nohy v teple mají výhody i nevýhody
Ze všech způsobů vytápění je podlahové topení pocitově nejpříjemnější. Bude ale vhodné právě do vašeho domu?